Organizator wystawy: Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy
Czas trwania: 15.11-31.12.2021 r.
Kurator wystawy: Agnieszka Szczygielska
Tekst kuratorski
Nie lubię pracy – pisał Joseph Conrad. – Żaden człowiek jej nie lubi. Lubię jednak to, co daje praca – szansę odnalezienia siebie, własnej rzeczywistości.
Nie lubimy myśleć, że O!ZNAKI PRACY są konkursem. Tego rodzaju inicjatywa często kojarzy się z rywalizacją. A przecież nie o nią nam chodziło, ale o współpracę. O dyskusję. Bo O!ZNAKI PRACY od początku były forum wymiany i konfrontacji poglądów na temat współczesnej pracy. Także tej tradycyjnej, choć wykonywanej w dobie algorytmów, automatów, aplikacji, sztucznej inteligencji i wirtualnej rzeczywistości. Zachęcaliśmy do zastanowienia się, jakie wiążą się z nią zagrożenia i możliwości. Stworzyliśmy wizualną przestrzeń do dyskusji, w której każdy twórca zdjęć czy filmów, który nie jest obojętny na to, w jakim świecie żyje, mógł zabrać głos. Zadać sobie pytanie o strategie, narracje, procesy i zjawiska społeczne. I podzielić się swoją artystyczną czy reporterską refleksją na temat pracy. Czym ona jest? Jaka ona jest? Ile jest w pracy pracy, a ile człowieka?
Wystawa „O!ZNAKI PRACY 2021” to prezentacja fotografii zgłoszonych na piątą edycję O!ZNAK PRACY. W tym roku to miał być nie tylko obraz pracy, ale też obraz innowacji w zawodach o bogatej tradycji. Spojrzenie na pozornie przeciwstawne zestawienie „stary zawód - nowa rzeczywistość”. Szczególnie na zawody rzemieślnicze, które w przeszłości cieszyły się dużą popularnością, a współcześnie – z powodu zmiany tempa życia, coraz szybszego rozwoju przemysłu i postępu technologicznego – zaczęły być nieopłacalne. Ale obraz ludzi, którzy je wykonują niezmiennie fascynuje. Podobnie jak obraz człowieka pokornego wobec natury.
Każde z wybranych zdjęć jest osobną opowieścią o człowieku, który pracę wykonuje. Skupiony (na zadaniu), rozproszony (przez technologię), zajęty (sobą), oddany (innym). Indywidualnie lub w zespole. Na pierwszym lub na ostatnim planie. W trakcie, w drodze, po i pomiędzy. Odnajdujący własną rzeczywistość.
Prezentowana wystawa jest wizualnym komentarzem współczesnych zjawisk związanych z pracą.
Pracą z punktu widzenia. Autorów.