Image

Damian Chrobak

Bibliotekarka w czasie pandemii - Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Bibliotekarka wydająca książkę podczas pandemii. Zdjęcia powstały w kwietniu 2020 roku w czasie wzmożonych obostrzeń w piaseczyńskiej bibliotece, gdy obsługa czytelników odbywała się przez tzw. drzwi czy okno. Na fotografiach widać pustkę, bezruch w zazwyczaj tętniącej życiem przestrzeni. „Biblioteka w pandemii” to krótka podróż po emocjach. Niewątpliwie to materiał dokumentujący mały wycinek codziennych trudów funkcjonowania tego miejsca, który kiedyś będzie tylko kronikarskim zapisem minionych, smutno-strasznych czasów.

Image

Konrad Busza

Pasterz XXI wieku, telefon z Internetem ma już prawie każdy

Są na tym świecie miejsca, gdzie człowiek żyje jeszcze po staremu, gdzie pracuje tak jak dawniej jego przodkowie. Jednym z tych miejsc jest Rumunia, kraj kontrastów. Tu wielu ludzi dalej wykonuje tradycyjne zawody. Tak jak ten pasterz, człowiek żyje z natury i w naturze, cały czas spędza ze swoim stadem niezależnie od warunków. Mimo tej pierwotności wykonanego zawodu nie oparł się technologii. W wysokie góry dotarł Internet, dzięki któremu może oglądać mecz swojej ulubionej drużyny doglądając stada.

Image

Tadeusz Koniarz

Zdjęcie z cyklu: W Luwrze

Fotoreportaż wykonany w Luwrze w latach 2015- 2019. Zamiarem było pokazanie światowego muzeum jako miejsca pracy dla wielu ludzi. Pracy, która na co dzień nie jest dostrzegana przez turystów a jest niezbędna do funkcjonowania tej ważnej instytucj

Image

Grzegorz Tatar

Pakowanie zimy

Ujęcie przedstawia grupę mężczyzn pracujących na wysokościach podczas odśnieżania dachu lokalnej stacji benzynowej. Tego typu praca z jednej strony jest bardzo pożyteczna, ponieważ chroni obiekty i ludzi przed zawaleniem się dachów z powodu ciężkiego, zalegającego śniegu. Natomiast z drugiej strony obarczona jest sporym ryzykiem dla jej wykonawców, ze względu na dużą wysokość oraz niebezpieczeństwo z nią związane. Współcześnie ten rodzaj pracy dalej wykonywany jest przez człowieka i do tej pory nie został zautomatyzowany. Zdjęcie zostało wykonane podczas zimy 2021 roku w Zakopanem za pomocą drona.

Image

Tomasz Okoniewski

Zbyszek i jego antykwariat

Antykwariat Zbigniewa Oprządka to miejsce znane i lubiane przez mieszkańców Krosna i okolic. Klimatyczne, opierające się zmiennym modom i trendom, a wierne swej idei. Część książek stoi w miejscu, w którym właściciel umieścił je ponad 20 lat temu. Niektórzy mówią, że to miejsce kultowe i nie wyobrażają sobie, że pewnego dnia pan Zbigniew mógłby z niego zrezygnować. Z każdym klientem rozmawia, dyskutuje na tematy niekoniecznie związane z książkami, niezależnie od tego, czy klient przyszedł coś kupić czy nie. Przecież jeśli nie kupi dziś, może przyjdzie jutro, za miesiąc czy rok? A może poleci znajomemu? Może właśnie dlatego ludzie chcą przychodzić do niego… „Gdybym ten biznes traktował poważnie, musiałbym go zamknąć. Jest dużo miesięcy tak trudnych, że prawie nie do wytrzymania, brakuje na wszystko, a najgorsze są zimy. Ale to jest moja pasja, radość i zabawa, dlatego ciągle chce mi się to prowadzić” - mówi Zbigniew Oprządek. na podstawie wywiadu - www.biznesistyl.pl

Image

Elwira Kruszelnicka

Wysypisko zużytych marzeń

W ostatnim dniu tzw. “wystawek” w Gdyni, natknęłam się z aparatem na pracowników zakładu oczyszczania miasta. Cieszyłam się, że zgodzili się bym wsiadła z nimi do kabiny śmieciarki i mogła poznać ich pracę z bliska. Bohater mojej fotografii ujął mnie niezwykłą godnością z jaką opowiadał o wielu latach swojej pracy. W cieniu miasta, z dużą pokorą, sprząta coraz większe ilości produkowanych przez nas śmieci. Dotarłam z nim też na wysypisko, które obudziło refleksje o przemijaniu naszych materialnych marzeń. Skupiamy się na zdobywaniu kolejnych przedmiotów. Niestety ich jakość jest coraz gorsza i wszystkie kończą swój żywot w takich miejscach. Tylko nieliczni, na przykład pracownicy zakładu oczyszczania miasta, mają okazję widzieć to tak namacalnie.

Image

Damian Chrobak

Zdjęcie z cyklu : Biblioteka Publiczna w Piasecznie podczas pandemii

Stażystka testująca sprzęt w Multicentrum piaseczyńskiej biblioteki. Zdjęcia powstały w kwietniu 2020 roku w czasie wzmożonych obostrzeń w piaseczyńskiej bibliotece, gdy obsługa czytelników odbywała się przez tzw. drzwi czy okno. Na fotografiach widać pustkę, bezruch w zazwyczaj tętniącej życiem przestrzeni. „Biblioteka w pandemii” to krótka podróż po emocjach. Niewątpliwie to materiał dokumentujący mały wycinek codziennych trudów funkcjonowania tego miejsca, który kiedyś będzie tylko kronikarskim zapisem minionych, smutno-strasznych czasów.

Image

Jacek Boczor

Naurochirurg

Portret dr n. med. Grzegorza Kiwica powstał podczas dokumentacji zabiegów neurochirurgicznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu Zdroju. Od lat przyglądam się pracy lekarzy i niezwykłej odpowiedziałności, która tak bardzo wpisuje się w ich codzienność. Skupienie i precyzja ruchów neurochirurga wzbudzają mój podziw od pierwszych dni na sali operacyjnej. Do zrobienia portretu z odbiciem pola operacyjnego w okularach przymierzałem się kilka razy. Zdjęcie wymagało wybrania odpowiedniego momentu, kąta patrzenia i długiej ogniskowej. Zależało mi na podkreśleniu maksymalnej koncentracji, która tak bardzo fascynuje mnie w tym zawodzie.

GRAND PRIX OZNAKI PRACY 2021

Image

Patryk Linkiewicz

Brudna robota

Ciężko powiedzieć jak stara jest praca śmieciarza. Ale czy w tym temacie najważniejsza jest przeszłość? Moim zdaniem wręcz przeciwnie. Jako społeczeństwo nastawione stricte na konsumpcję produkujemy absurdalne ilości śmieci, lecz zupełnie nie zwracamy na nie uwagi. Butelka tu, opakowanie tam. Wystarczy wynieść kubeł przed dom i po chwili odebrać pusty. Jakie to proste. Jeżeli działa. A patrząc na miasta takie jak Marsylia, Londyn, Neapol czy Nowy Jork wiemy, że może przestać działać. A wtedy wizja zalania ulic naszych miast i miasteczek falami śmieci staje się przerażająco realna. Co w takiej sytuacji począć? Who you gonna call? Nie trzeba będzie daleko szukać, bo mamy już naszych cichych bohaterów, którzy każdego dnia w spiekocie czy słocie wykonują swoją *brudną robotę*.

Image

Arkadiusz Pisarek

Sprzątacz

Fotografia przedstawia pracownika usług czystościowych, bo tak obecnie fachowo nazywa się ten zawód. Dziś praca w firmie czystościowej, która obsługuje centra handlowa czy wielkie biurowce, związana jest z obsługą nowoczesnych technologii. Pracy nie wykonuje się już tylko miotła czy mopem, a specjalnymi, nowoczesnymi pojazdami sprzątającymi.
Zdjęcie wykonałem w 2021 r. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Image

Adam Śliwiński

Szewcy 2

Zdjęcie wykonane przez przypadek. Otóż żona poprosiła abym zaniósł jej buty do szewca. Gdy tylko wszedłem do warsztatu i zobaczyłem dwóch starszych panów 80/90 lat wiedziałem, że muszę tam wrócić z aparatem. Stare wysłużone narzędzia, zapach kleju, stołek na którym siedział jeden z Panów też sprawiał wrażenie jakby był tam od otwarcia zakładu. Pomyślałem, że ten zakład w tej obsadzie kadrowej już długo nie przetrwa, wiec warto uwiecznić tą chwilę w kadrze. Wróciłem tam z aparatem, bardzo mili uprzejmi i pełni radości i uśmiechu dwaj starsi panowie (wręcz nie pasujący do rzeczywistości, ech). Miałem nosa. Dwa miesiące po tych zdjęciach w warsztacie został tylko jeden z tych Panów. Nadal pracuje, oby jak najdłużej. Umierający świat.

Image

Arkadiusz Pisarek

Odpoczynek po pracy

Fotografia przedstawia pracownika usług czystościowych odpoczywającego po pracy. Poprzez malujące się na twarzy skupienie, pozycję dłoni, jakby wykonywał mudrę oraz kolor stroju przywodzi on na myśl mnicha buddyjskiego. Zdjęcie w duchu street photo, wykonane w 2021 r. we Wrocławiu.

Image

Tadeusz Koniarz

Przeprowadzka

Image

Joanna Borowska

Badanie mumii

Badanie mumii kota za pomocą tomografu komputerowego jest częścią projektu Warsaw Mummy Project. To pierwszy taki projekt badań interdyscyplinarnych mumii na świecie, którego autorami są polscy archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego celem jest przebadanie mumii egipskich, bez konieczności ich rozwijania, jak to dawniej bywało. Realizacja projektu rozpoczęła się w grudniu 2015 roku. W pierwszym etapie przeprowadzono badania nieinwazyjne, które zostały wykonane za pomocą tomografu komputerowego i cyfrowego aparatu do badań rentgenowskich w Międzynarodowym Centrum Onkologii Affidea w Otwocku. W trakcie jego realizacji naukowcy sprawdzali, czy mumie są autentyczne i co zawierają. Badania pozwolą odpowiedzieć na wiele pytań, w tym określić płeć i wiek mumii, dadzą również możliwość na znalezienie śladów różnych chorób występujących w starożytności, w szczególności chorób nowotworowych. Prace badawcze prowadzone są na 42 eksponatach będących w depozycie Muzeum Narodowego w Warszawie, pośród których znalazły się mumie ludzkie i zwierzęce oraz ich fragmenty.

Image

Jacek Boczar

Zdjęcie z cyklu: Dzień zabiegu

Reportaż powstał podczas tworzenia dokumentacji zabiegów neurochirurgicznych w Klinice Chirurgii Endoskopowej w Żorach. Prezentowane zdjęcia składają się na zapis emocji i wydarzeń mających miejsce wokół stołu operacyjnego. Ostre, punktowe światło, towarzyszące pracy lekarzy wynika z faktu zasłonięcia wszystkich okien na sali operacyjnej. Pomaga to w dobrym i kontrastowym widzeniu obrazu na monitorach, których obecność jest dziś nierozerwalnie związana z pracą neurochirurgów. Cykl zdjęć stanowi fragment fotograficznej opowieści o tym trudnym, niezwykle odpowiedzialnym i pięknym zawodzie.

Image

Dagna Katarzyna Gamza

Karmienie flamingów

Image

Włodek Staszczyk

Tenor

Zdjęcie wykonane podczas miejskiej uroczystości w Brzezinach. Miejscowy artysta (tenor) przygotowuje się do występu za improwizowaną estradą. Ciekawe jak przy niezmienności form sztuki i środków wykonawczych zmienia się jej techniczna oprawa, umożliwiająca odbiór coraz szerszej widowni. Artysta staje się niewielkim trybikiem, uruchamiającym ogromną maszynę przykazującą obraz i dźwięk.

Image

Benedykt Rogala

Oznaka Pracy

"Oznaka pracy" przedstawia Człowieka, który całą swoją osobowość i pracowitość ma wypisaną na twarzy siatką zmarszczek. Pozostaje On niezmienny w swoim zawodzie (powozi od lat turystycznie wozem konnym), mimo możliwych udogodnień trzyma się jednak tradycji. W Jego oczach odbija się głębokie dobro, spokój i szacunek do: ludzi, zwierząt oraz natury.

Image

Włodek Staszczyk

BHP

Wnętrza opuszczonej jednostki wojskowej w Łebie. Wszechobecne ostrzeżenia obrazują niebezpieczeństwo prac prowadzonych kiedyś na tym terenie. Na zdjęciu prawdopodobnie miejsce po piecu z pozostawionym wypalonym śladem na ścianie, kształtem przypominającym człowieka.

Image

Tadeusz Koniarz

Performance teatru 52 HZ

Image

Weonika Jędrzejczyk

Pożar

Czy nad żywiołami można panować? Można je okiełznać? Prezentowana fotografia przedstawia zawód, chciałoby się powiedzieć stary jak świat. Opanowanie ognia pozwoliło ludzkości, na drodze ewolucji, rozwijać się. Współcześnie zdaje nam się, że jesteśmy władcami wszechświata jednak wciąż to natura ma ostatnie słowo do powiedzenia. Fotografia ukazuje kontrast między człowiekiem a ogromną siłą żywiołu. Walkę światła i ciemności, ognia i wody, walkę o życie.

Image

Jarosław Bojdys

Cyfrowy tablet i papier w pracowni ceramicznej

W związku z tym, że tematem tegorocznej edycji konkursu był „stary zawód - nowa rzeczywistość” postanowiłem ukazać pracę polegającą na cyfrowym tworzeniu grafiki komputerowej przy pomocy tabletu oraz laptopa wykonywanej na podstawie odręcznego szkicu w klimatycznym miejscu jakim jest pracownia ceramiczna, w której powstają prawdziwe rękodzieła. Wyroby te w pełni wypełnione są artystyczną duszą rękodzielnika tworzącego swoje wyroby zgodnie z wielowiekową tradycją manualnej obróbki gliny oraz ręcznego jej szkliwienia i poddawania procesowi wypału w specjalistycznych piecach w celu uzyskania pięknych i niepowtarzalnych przedmiotów. Dzięki temu zdjęciu chciałem ukazać, że tradycyjna twórczość może być połączona z nowoczesnymi technologiami, które również mogą być przejawem kreatywności.

Image

Iwona Urbaniak-Mastalerz

Praca w przerwach wzbogaca

Image

Marek Jóżków

Matka Polka

Image

Tadeusz Koniarz

Zdasz, albo nie zdasz

Fotografia wykonana podczas tegorocznej matury. Przedstawia odpowiedzialną pracę szkolnego portiera w trakcie pandemii wirusa COVID 19.

Image

Darek Delmanowicz

Trener

Trener boksera Łukasza Różańskiego Marian Basiak podczas jego treningu w hali Stali Rzeszów w Rzeszowie, 19 maja 2021. Różański przygotowywał się walki z Arturem Szpilką. Pięściarze walczyli o pas WBC International wagi bridger.

Image

Darek Delmanowicz

Kiedy nawet święty boże nie pomoże ... zostaje pomoc drogowa

Pracownik pomocy drogowej podczas akcji uwalniania ciężarówki, której kierowca podczas intensywnych opadów śniegu wjechał do rowu w okolicy miejscowości Łowce na Podkarpaciu - 25 stycznia 2021

Image

Michał Wrombel

Praca na falach

Morawy południowe - wiosenne prace polowe prowadzone w odosobnieniu. Kierowca traktora samotnie przemierza pofalowane morawskie pola symbolizując przechodzenie w izolacji przez kolejne fale pandemii. Wytyczone szlaki uosabiają towarzyszące nam zasady utrzymywania dystansu społecznego zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Jedynie natura pozostaje niewzruszona żyjąc własnym cyklem.

Image

Michał Pietrzak

Kucharski test smaku

Zdjęcie zostało wykonane w trakcie rejsu na Morze Północne na okręcie ORP Ślązak z 3 Flotylli Okrętów w Gdyni, wchodzącej w skład sił Marynarki Wojennej RP. Służba kucharza okrętowego jest specyficzna z uwagi na przechylający się pokład od lewej do prawej burty, na którym musi utrzymać się kucharz przygotowując posiłki. Załoga okrętu liczy prawie 100 osób i to dla nich musi przygotować śniadania, obiady i kolacje nie zważając na sztormową pogodę na zewnątrz. Kucharz na tym zdjęciu jest w trakcie gotowania najpopularniejszej polskiej zupy, czyli rosołu. Kulinarna służba na okręcie, jest najbardziej wymagająca z uwagi na bardzo długi czas spędzania w kambuzie (kuchni), ale to właśnie dzięki sercu wkładanemu w poszczególne dania, cała załoga może efektywnie wypełniać powierzone im zadania. Kucharz niezależnie od rzeczywistości, w jakiej się znajdzie, był, jest i zawsze będzie potrzebny.

Image

Tadeusz Koniarz

W szczękach

Zdjęcie wykonałem w paryskiej dzielnicy biznesowej La Defense podczas przerwy w pracy robotników przeprowadzających remont w nowoczesnym wieżowcu.